Beyazlatma; çeşitli nedenlerle dişlerin yapısına (mine ve dentin tabakasına) nüfus eden renklenmelerin, özel içerikli beyazlatma jelleri ile, ağartılması işlemidir.

Dişlerin doğal renkleri zamanla koyulaşır. Diş taşı temizliği ve polisaj yapılarak dişte oluşan renklenmeler giderilebilir. Ancak diş taşı temizliği ile bazı renklenmelerin giderilmesi veya dişin kendi renginin birkaç ton daha açılması mümkün değildir. Bu dişlere porselen vs. yaptırmak yerine daha koruyucubir yöntem olan beyazlatma yöntemi uygulanır.

Dişlerin koyu renkli olmasının nedenleri:

Beyazlatma İşlemi

Beyazlatma işlemi klinik ortamda (ofis tipi) veya evde kişinin kendisinin uygulayabileceği şekilde 2 yöntemle yapılabilmektedir. Hem sürecin kısa olacağı hem de hekim tarafından yapılacağı için daha güvenliolduğundan ofis tipi beyazlatmayı tercih etmekteyiz.

Ofis tipi beyazlatma; ortalama 20dakikalık 2-3seansın olduğu bir işlemdir. İstenilen sonuca ve diş hassasiyetine göre seanslar azalıp artabilmektedir. Öncelikle işleme başlamadan kalıcılığı artırmak için önce diş taşı temizliği yapılması gerekmektedir. Sonrasında işleme başlanır, ilk olarak beyazlatma öncesi diş rengi seçilir, sonra dişlere diş eti koruyucusu sürülür, devamında diş beyazlatıcı kimyasal jeldişlere sürülür ve ışın ile aktive olması beklenir. Jel dişlerde bekletildikten sonra temizlenir ve tekrar diş rengi kontrol edilir. Gerek görülürse seanslara devam edilir.

Prosedürlere uygun ve hekim kontrolünde yapılan diş beyazlatmanın dişlere hiçbir zararı yoktur. Sadece işlem sırasında veya sonrasında dişlerde kişiden kişiye değişen geçici bir hassasiyet olabilir. Ağrısız bir işlemdir.

Diş Beyazlatma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş Beyazlatma işlemi sonrasında kişinin ne kadar dikkatli ve özenli bakım yaptığına bağlı olarak, kalıcılık süresi 6 ay ile 3 yılarasında değişir.

Devital bleaching (kanal içi beyazlatma, internal bleaching)

Dişlerin bazı sebeplerden dolayı tek olarak renklendiği durumlarda dişe devital bleaching uygulanır.

Diş içine özel ağartıcı madde yerleştirilerek, dişin renginin diğer dişlerle aynı tona gelmesi amaçlanır. Birkaç seanstan oluşan bu işlemin seans araları yaklaşık 5-7 gündür.

Dişlerin tek olarak renklenme nedenleri

RANDEVU ve SORULARINIZ İÇİN

Bize Hemen Yazın , Uzman Doktorlarımız Cevaplasın 

MALTEPE

  (+90) 543 244 45 44
Zümrütevler, Çeltik Kebap yanı, Nil Cd. No:2 B, 
34852 Maltepe/İstanbul

SANCAKTEPE

  (+90) 546 844 45 44
Yunus Emre, Veysel Karani Cd. NO:37A
34791 Sancaktepe/İstanbul

Healthy Teeth, Beautiful Smiles